Tak Ci się tylko wydaje… Odcinek pierwszy. Stos zeszytów na biurku.

Tak Ci się tylko wydaje… Odcinek pierwszy

Tak Ci się tylko wydaje… Odcinek pierwszy. Stos zeszytów na biurku.

Tak Ci się tylko wydaje… Odcinek pierwszy

Zapraszam na pierwszy odcinek cyklu „Tak Ci się tylko wydaje…” 🙂 Przygotuj się na sporo emocji – jestem pewna, że nie zabraknie zaskoczeń!

Bardzo często coś nam się wydaje… Wydaje nam się, że znamy prawdę. Wydaje nam się, że mamy rację. Powielamy pewne schematy i trzymamy się kurczowo tego, co usłyszeliśmy wiele lat temu. Najczęściej jednak samo „wydaje mi się” to za mało.

W tej serii opowiem Ci o błędach, które (być może) popełniasz każdego dnia, i… zupełnie nie zdajesz sobie z tego sprawy.

To jak? Zaczynamy? 🙂

Tak Ci się tylko wydaje…

Zaczniemy z grubej rury. Przyznaj, że przez całe swoje życie posługujesz się zwrotem „odnośnie czegoś”. Jeśli się mylę i jesteś w tej nielicznej grupie osób świadomych – zwracam honor!

Odnośnie tekstu, odnośnie ostatniej wiadomości… Nie wydaje Ci się, że czegoś tam brakuje? 🙂 Odnosimy się przecież DO czegoś. Dlaczego więc zapominamy o tych dwóch literkach?

Poprawna forma to „odnośnie DO czegoś”. Odnośnie DO tekstu, odnośnie DO ostatniej wiadomości, odnośnie DO ostatniego wpisu.

Każdy tekst wymaga korekty. Sami nie jesteśmy w stanie spojrzeć na swój tekst krytycznym okiem i nie ma szans, abyśmy wyłapali wszystkie ewentualne błędy. Przywiązujemy się do własnych słów i choć wydaje nam się, że staramy się zachować dystans, to właśnie… tak nam się tylko wydaje.

Dlatego nieważne, czy tworzysz wpisy na stronę WWW, piszesz książki lub e-booki, wysyłasz newslettery, prowadzisz podcast, konto na Instagramie albo wymyślasz slogany – jeśli chcesz budować wizerunek eksperta, zadbaj o jakość swoich treści. Poprawność językowa jest po prostu bardzo ważna.

Jakiś czas temu bez wahania wyłączyłam odcinek podcastu, kiedy pani prowadząca wypowiedziała słowo „dobzi”… Coś takiego zniechęca mnie niezwykle skutecznie. Uważam, że osoba wypowiadająca się w przestrzeni publicznej nie może popełnić tak rażącego błędu. Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że są ludzie, którzy nie zwracają na to uwagi, ale wiem też, że jest mnóstwo osób, dla których (tak jak dla mnie) nienaganny język jest istotny.

Wykorzystuj synonimy

Wcale nie musisz jednak odnosić się do czegoś – możesz posłużyć się innym zwrotem, który oznacza to samo lub… niemal to samo. A jest z czego wybierać!

Oto kilka przykładów:

  • „w związku z…”,
  • „w kwestii…”,
  • „w sprawie…”,
  • „jeśli chodzi o…”,
  • „w odniesieniu do…”,
  • „w stosunku do…”.

Warto jednak opanować poprawną formę „odnośnie do”. Jeśli świadomie będziemy jej unikać, przyczynimy się do wypierania jej z naszego pięknego języka.

Pamiętaj o przyimkach

I jak? Udało mi się Cię zaskoczyć? 🙂

Daj znać, czy popełniasz ten błąd, i pamiętaj o tym krótkim, lecz niezwykle ważnym przyimku.

Udostępnij

Komentarze